Image 13

Wyjazd studyjny do Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach

16 września 2019

W ramach współpracy OPiWPR z ŚODR O/Sandomierz byliśmy realizatorem wizyty studyjnej, która odbyła się w dniu 13 września 2019 r.

Grupa producentów rolno-ogrodniczych, przedsiębiorców związanych z branżą rolno-spożywczą oraz przedstawicieli szkół rolniczo-ogrodniczych, organizacji pozarządowych oraz jednostek doradczych wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach.

Arboretum, czyli wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych powstało w dawnym parku dworskim. Zgromadzono tam kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych, rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej, roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.

Celem wyjazdu było przybliżenie uczestnikom specyfikacji uprawy derenia jadalnego, który w kolekcji pomologicznej jest wyróżniającym się zbiorem. Grupa uczestniczyła w trzech blokach wykładów: „Technologia uprawy derenia jadalnego z elementami innowacji”, „Omówienie odmian najbardziej przydatnych do uprawy w warunkach Polski” oraz „Możliwości przetwarzania derenia jadalnego. Zastosowanie lecznicze i kulinarne owoców derenia. Dereń kiszony podkarpacki jako produkt tradycyjny”, wygłoszonych przez dyrektora Arboretum - dr Narcyza Pióreckiego.

Po wykładach nadszedł czas na pytania oraz dyskusję, następnie grupa wraz z przewodnikiem zwiedziła park, gdzie mogli podziwiać pięknie wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych oraz sady, gdzie znajdują się różne odmiany derenia jadalnego. Dereń jadalny jest krzewem owocowym znanym już od wieków. Owoce są jadalne i używane na kompoty, dżemy, galaretki, wina i nalewkę tzw. dereniówkę. Wyselekcjonowane w Bolestraszycach odmiany derenia to pierwsze, zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Polsce, odmiany tej rośliny. Charakteryzują się odpornością na mróz i mogą być uprawiane na terenie prawie całej Polski (poza północno-wschodnią częścią kraju). Ze względu na uwarunkowania glebowe, Sandomierszczyzna to doskonały region do uprawy tej rośliny.

Wizyta w Arboretum była dla uczestników okazją do zdobycia nowej wiedzy oraz dokonania obserwacji.

DereńDereń

DereńDereńDereńDereńDereńDereńDereńDereń

Logo sm
Location icon
pl. Ks. J. Poniatowskiego 2 27-600 Sandomierz
Contact icon
fundacja@opiwpr.org.pl 15 833 34 00, 501 837 619
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.