Program "Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością" - zakończony
Zakres i cele programu
Program realizowany był w woj. świętokrzyskim, w obrębie Gór Świętokrzyskich i miał charakter pod-regionalny obejmując zasięgiem gminy w powiatach: kieleckim, opatowskim, ostrowieckim i sandomierskim.
Program skupiał się na wykorzystaniu lokalnych zasobów: pracy, zasobów kulturowych i przyrodniczych i innych walorów regionu.
Program „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” składał się z czterech, niezależnych funkcjonalnie Podprogramów[PP]:
- 1.PP Identyfikacja zasobów lokalnych, którego celem jest upowszechnienie potencjału rozpoznanych zasobów lokalnych dla rozwoju aktywności gospodarczej i społecznej regionu GŚ;
- 2.PP Edukacja, którego celem jest ukształtowanie postaw sprzyjających aktywności gospodarczej i społecznej w regionie GŚ;
- 3.PP Rozwój Lokalny, którego celem jest rozwój przedsiębiorczości na bazie oferty lokalnej w oparciu o zasoby i aktywność mieszkańców
- 4.PP Promocja rezultatów, którego celem jest upowszechnienie wiedzy i popularyzacja walorów regionu GŚ.
Celem głównym Programu była poprawa jakości życia mieszkańców regionu Gór Świętokrzyskich przy wzroście jego atrakcyjności w drodze zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem zasobów lokalnych i aktywności mieszkańców.
Cele szczegółowe to:
- Upowszechnienie potencjału rozpoznanych zasobów lokalnych dla rozwoju aktywności gospodarczej i społecznej regionu Gór Świętokrzyskich.
- Ukształtowanie postaw sprzyjających aktywności gospodarczej i społecznej w regionie Gór Świętokrzyskich.
- Rozwój przedsiębiorczości i działalności społecznej w regionie Gór Świętokrzyskich na bazie oferty zasobów lokalnych.
- Upowszechnienie wiedzy i popularyzacja walorów regionu Gór Świętokrzyskich.
Program realizowany był w partnerstwie pomiędzy Fundacją Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego i Gminą Dwikozy.
Harmonogram realizacji
Realizacja programu rozpoczęła się 3 października 2011 roku a zakończyła się 30 września 2016 r.
Poszczególne podprogramy wdrażane były w następujących terminach:
- Identyfikacja zasobów lokalnych od 03.10.2011 do 20.09.2012
- Edukacja od 01.07.2012 do 31.03.2016
- Rozwój Lokalny od 01.07.2012 do 31.12.2015
- Promocja rezultatów od 03.10.2011 do 30.09.2016
Wartość współfinansowania szwajcarskiego
Wartość całkowita programu to 7.040.278 CHF, a otrzymane dofinansowanie ze strony szwajcarskiej wynosi 6.722.265,00 CHF. Pozostałe środki to wkład własny Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Korzyści związane z projektem
Osoby zainteresowane uruchomieniem firmy mogły skorzystać ze szkoleń i doradztwa dot. rozpoczynania działalności gospodarczej, a ponadto uzyskać dotację na uruchomieniem działalności. Przedsiębiorstwa działające na tym terenie mogły ubiegać się o dotację na poszerzenie bądź unowocześnienie swojej działalności. Jako działanie pilotażowe uruchomiony został Inkubator Przetwórczy w Dwikozach, w którym rolnicy i mikroprzedsiębiorcy mogą wytwarzać produkty lokalne w warunkach spełniających wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Organizacje pozarządowe i samorządy lokalne, otrzymały wsparcie na realizację pożądanych przez społeczność lokalną projektów mających na celu wykorzystanie zasobów lokalnych, promocję regionu, edukację i aktywizację mieszkańców.
Turyści przyjeżdżający w Góry Świętokrzyskie mogą skorzystać z sieci gospodarstw agroturystycznych, restauracji oferujących wyżywienie i atrakcje turystyczne w oparciu o lokalne zasoby w nawiązaniu do specyfiki tego regionu. Dzięki działaniom promocyjnym zwiększył się ruch turystyczny w Górach Świętokrzyskich.
Program "Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością" realizowany był w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy Priorytet 1: Bezpieczeństwo, stabilność, wsparcie reform; Obszar tematyczny nr 1: Inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego regionów peryferyjnych i słabo rozwiniętych Szwajcarsko Polski Program Współpracy powstał na mocy umowy ramowej pomiędzy Szwajcarską Radą Federalną oraz Rządem Polski. Zgodnie z założeniami umowy ramowej, realizacja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przyczynia się do zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską a bardziej zaawansowanymi państwami rozszerzonej Unii Europejskiej oraz przyczynia się do zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych na obszarze Polski pomiędzy dynamicznie rozwijającymi się regionami, a słabo rozwiniętymi obszarami peryferyjnymi, określonymi jako obszary tzw. koncentracji geograficznej (województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie). Ponadto, Program Współpracy ma pozytywny wpływ na zacieśnianie współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Szwajcarią.
Zapraszamy na strony: